ورود به سايت

پنل کاربری
شما اینجا هستید: خانهاخباراخبار موسسههشتمین شماره از پژوهشنامه تخصصی مساله شناسی افق مکث با موضوع "پایش و آسیب شناسی وضعیت ازدواج در جامعه" منتشر شد.

هشتمین شماره از پژوهشنامه تخصصی مساله شناسی افق مکث با موضوع "پایش و آسیب شناسی وضعیت ازدواج در جامعه" منتشر شد.

منتشرشده در اخبار موسسه سه شنبه, 24 اسفند 1395 15:15
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ازدواج یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر انسانی است که نتایج نیک و بد احتمالی آن، بر فرد و جامعه اثرگذاری مستقیم دارد. با مروری بر سخنان مقام معظم رهبری، درمی‌یابیم که یکی از دغدغه‌های اجتماعی ایشان ازدواج به‌موقع، آسان و صحیح است.

به اعتقاد ایشان، خانوادة سالم مایة نجات جامعه است و جامعة بی‌خانواده، جامعه‌ای آشفته، در معرض نابودی و درگیر مشکلات روانی و عصبی است که بزرگ‌ترین مصلحان اجتماعی هم توان اصلاح چنین جامعه‌ای را ندارند. با این‌حال جامعه ایرانی شاهد مشکلات روزافزونی درزمینة موضوعات قبل و بعد از ازدواج و اصل تشکیل خانواده است. علاوه بر مشکلات اقتصادی که مانعی بر سر راه تشکیل خانواده به‌موقع است،‌ مشکلات فرهنگی و تغییر سبک زندگی به سمت زندگی مجردی، از معضلاتی است که جامعه جوان ایرانی را از تشکیل خانواده دور می‌کند.
ازاین‌رو شماره اخیر افق مکث، با توجه به  اهمیت این موضوع در ایجاد جامعه سالم و پویا، به واکاوی مسئلة ازدواج در جامعه ایرانی و آسیب‌شناسی آن پرداخته است. شمارة هشتم افق مکث، نخست نظرات مقام معظم رهبری را در ۵ محور اصلی ازواج: زمان مناسب ازدواج، موانع ازدواج، معیارهای ازدواج وظایف زوجین و وظایف والدین مرور می‌کند.
بخش اول، فراتحلیل‌: در بخش اول این شماره، فراتحلیلی از وضعیت ازدواج در قالب نمودار ارائه می‌شود. این بخش در سه فصل سامان یافته است: فصل آسیب‌ها که به بررسی آسیب‌های پیش از ازدواج، هنگام ازدواج و بعد از ازدواج (غیر از مساله طلاق) می‌پردازد؛ فصل دلایل و عوامل که عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اداری و حقوقی را می‌کاود فصل راهکارها که راهکارهای پیشنهادی را در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اداری و حقوقی و آموزشی ارائه می‌کند.
بخش دوم، پیشینه‌شناسی: بخش دوم گزارشی از وضعیتی حقوقی ازدواج و قوانین کشوری ارائه می‌دهد که شامل قانون اساسی، سیاست‌های کلی، قوانین برنامه توسعه و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است. در گام بعدی این بخش، آمارهایی از ترکیب جنسیتی کشور، آمار ازدواج و طلاق و موانع ازدواج در طول یک دهة گذشته ارائه می‌شود. فصل پایانی این بخش نیز به بررسی اقدامات مؤسسات و نهادهای دولتی و غیردولتی درزمینة ازدواج می‌پردازد.
بخش سوم، راهکارها: از آنجا که افزایش سن ازدواج و تغییر سبک زندگی از اصلی‌ترین معضلات اجتماعی کشور ما در زمینه ازدواج هستند و پیامدهای جبران‌ناپذیری دارند، افق مکث با شش تن از متخصصان و پژوهشگران به گفت‌وگو نشسته است تا راهکارهای پیشنهادی صاحب‌نظران را در محورهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، آموزشی و تربیتی و ازدواج را با تمرکز بر چگونگی درمان افزایش سن ازدواج و تغییر سبک زندگی جویا شود.
منزل آخر این شماره افق مکث، بررسی پدیده نوپدید همباشی یا ازدواج سفید است. این یادداشت پس از بررسی پیشینه، جنبه‌های حقوقی و عوامل ازدواج سفید و آسیب‌های آن، مروری کوتاه بر شیوه مقابله با آن دارد.بازدید 1220 بار

نظر دادن

نشانی : ایران - قم
صندوق پستی: 1516-37195
تلفن: 5-32906404 25 98+

پست الکترونیکی: info@seratolmobin.com

پیام هفته

برقراری عدل
اِنَّ النّاسَ يَستَغنونَ اِذا عُدِلَ بَينَهُم وَ تُنزِلُ السَّماءُ رِزقَها وَ تُخرِجُ الارضُ بَرَكَتَها بِاِذنِ اللّه‏ِ تَعالى ؛اگر در ميان مردم عدالت برقرار شود، همه بى‏ نياز مى ‏شوند و به اذن خداوند متعال آسمان روزى خود را فرو مى‏ فرستد و زمين بركت خويش را بيرون مى‏ ريزد.كافى(ط-الاسلامیه) ج 3، ص 568، ح 6 {شبیه این حدیث در من لا یحضر الفقیه ج2 ، ص53 ، ح1677}

ادامه مطلب